Zespół Muzyczny na Wesele - TRANS - orkiestra weselna

Orkiestra weselna na studniówkę, zabawę, rocznicę ślubu, bal karnawałowy, gimnazjalny, urodziny, osiemnastkę, połowinki, imprezę firmową, intergacyjną, rodzinną, okolicznościową, bankiet, prywatkę, przyjęcie, wesele

KONTAKT
tel: 602 802 460
e.mail: transmajer@gmail.com

ZESPÓŁ WESELNY, CZYLI PRZYGOTOWAŃ WESELNYCH CIĄG DALSZY…

Po podjęciu trudnej decyzji odnośnie sali weselnej, przyszli państwo młodzi zazwyczaj kierują swoją uwagę ku zespołowi. Moim zdaniem jest to jeden z najważniejszych elementów przyjęcia. Bo co nam po pięknie wystrojonej sali, smacznym jedzeniu i oryginalnych dodatkach, jeśli nikt nie będzie chciał się bawić na parkiecie? 

Najlepiej wybrać taki zespół , który widzieliśmy jak gra i jak się zachowuje podczas wesela. Aczkolwiek nie zawsze jest taka możliwość, bądź nie zawsze taka kapela ma wolny termin w dniu naszego ślubu. Dzisiaj niemalże każdy zespół prowadzi swoją stronę internetową, gdzie można zapoznać się z „próbkami ich twórczości”. Pamiętajmy jednak, że to może być bardzo, ale to bardzo zgubne. Zespół, który potrafi się dobrze sprzedać w Internecie wcale nie musi być tak wspaniały w rzeczywistości. 

Ale po kolei… Więc od czego zacząć? Na początku trzeba ustalić sobie cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za zespół. A ceny są naprawdę bardzo, bardzo różne. Polecam też, by akurat na tej kwestii nie oszczędzać zbyt mocno, gdyż dobra muzyka na weselu – to dobra zabawa i zadowoleni goście, a przecież o to nam chodzi. Pamiętajmy, że nie ma co się łudzić, że zespół, który życzy sobie około tysiąca złotych za noc będzie dobry (możemy się wówczas spodziewać 2-3 panów/pań śpiewających z playbacku, a jedynym ich instrumentem będzie niepodłączony do prądu keyboard). Zazwyczaj profesjonalny zespół, ze swoim sprzętem muzycznym i ciekawie przygotowanym, przemyślanym repertuarem życzy sobie na występ od trzech tysięcy złotych wzwyż.

Instrumenty w zespole

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to właśnie instrumenty, jakich używa i jakie posiada zespół. Im ich więcej – tym lepiej, bo zapewni to zupełnie inne brzmienie i ciekawszą zabawę. Kapela, która oferuje m.in. grę na skrzypcach, saksofonie, gitarze elektrycznej itp. z pewnością do tanich nie należy, aczkolwiek tak jak wcześniej wspominałam, lepiej jest zaoszczędzić na różnego rodzaju dodatkach (których niestety i tak większość gości, szczególnie płci męskiej, nie zauważy) niż na dobrym zespole muzycznym.

Weselny repertuar to podstawa dobrej orkiestry

Przyszli państwo młodzi powinni także przemyśleć repertuar jaki ma się pojawić na ich weselu. Rozumiem, że każdy może preferować różny gatunek muzyczny, jednak nie spodziewajmy się, że nasi goście będą się świetnie bawili przy np. metalu, czy poezji śpiewanej (z całym szacunkiem dla tego rodzaju muzyki). Należy przemyśleć więc, przy jakich rytmach będą się bawili wszyscy goście – i ci młodsi, i ci starsi. Zaleca się jednak, by piosenki były wesołe, skoczne i zachęcające do tańca.

Doświadczenie kapeli

Wybierając zespół warto także zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jakieś decydujące kryterium, czasem „młoda i świeża krew”, może robić dużo lepsze wrażenie i bardziej się bardziej starać, by wyrobić sobie markę. Doświadczenie muzyków sprawia zaś, że są oni często przygotowani na wiele różnych, nieprzewidywalnych i zaskakujących sytuacji, z którymi lepiej sobie radzą. 
Podczas rozmów z muzykami można poprosić o demo i nagrania z wesel, na których mieli okazję grać. Jest to doskonałe źródło informacji o umiejętnościach członków zespołu. Jeśli nie posiadają takich materiałów, polecam młodym, aby poprosili czy mogą przyjść na jakąś próbę zespołu i ocenić jego umiejętności. Jeśli muzycy nie mają nic do ukrycia, nie powinni robić żadnych problemów.
Oczepiny i weselne zabawy
Stałym elementem wesela są także oczepiny. Niektórzy nie przykładają do nich zbyt dużej uwagi, a szkoda, gdyż jest to doskonały moment na „rozruszanie” przybyłych gości i oderwanie ich od stołów. Ważne jest więc także to, by muzycy prowadzący wesele, umieli zorganizować takie zabawy, które będą ciekawe i wprawią wszystkich w wesołość. Z reguły państwo młodzi dostają listę różnych konkurencji, które przygotowuje zespół i wybiera najciekawsze z nich (pamiętajmy, że ma być to moment zabawy, więc żadna z konkurencji nie powinna być obraźliwa czy wulgarna).
Podczas rozmowy z zespołem warto także zainteresować się tym czy potrzebują przerw w trakcie grania i jakiej będą one długości. Nie ma nic gorszego niż zespół, który przez połowę wesela siedzi za stołem i spożywa alkohol. Kwestię alkoholu i jego ilości także należy ustalić dużo wcześniej, by później nie było na tym tle zbędnych nieporozumień. 

I na koniec uwaga niezwykle ważna – nigdy nie płaćcie zespołowi całej kwoty z góry, a jedynie zaliczkę! Wiadomo, że każdy chciałby jak najszybciej uregulować weselne płatności, których i tak jest dużo, ale pamiętajmy, że dzięki temu, iż należność uregulujemy po weselu daje nam większą pewność, że muzycy będą się starali (będą mieli też inną motywację). 

Ślub to najważniejszy dzień w życiu państwa młodych. Zazwyczaj marzymy o dniu ślubu bardzo długo, a później w zderzeniu z rzeczywistością wymarzone przyjęcie jest trudne do zrealizowania. Czy naprawdę tak ciężko jest zrealizować wymarzone wesele?
Bardzo ważne na weselu są szczegóły, szczególnie pod względem organizacyjnym, takie jak zespół muzyczny, tort, czy wystrój. Z rzeczami takimi jak właśnie ciasto czy wygląd miejsca nie mamy zbyt dużych problemów zazwyczaj i ciężko idzie tam popełnić jakiś błąd. Z zespołem muzycznym jednak jest inaczej…
Orkiestra weselna tworzy właściwie cały klimat na weselu. W zasadzie w takim zespole muzycznym najważniejszy jest wodzirej, bo jeżeli muzycy są doświadczeni, to z graniem na pewno sobie poradzą. Wodzirej natomiast ma za zadanie bawić ludzi, po prostu. W zależności od tego jak będzie to robić, tak ludzie będą się czuli. Wszystkie zabawy weselne powinny być prowadzone właśnie przez zespół muzyczny dlatego to tak istotne. Oczywiście istotny jest też repertuar zespołu na wesele, który ustalamy przed przyjęciem. To już jest kwestia całkowicie indywidualna, jednak ważne jest to by orkiestra weselna miała szeroki repertuar i była w stanie zagrać niemal wszystko.
Jeśli już mamy zespół muzyczny, to właściwie mamy większość rzeczy które odpowiadają za klimat wesela. Takie rzeczy jak wystrój Sali czy wygląd zastawy na stole, to oczywiście ładne uzupełnienie całości, jednak mało kto pamięta po jakimś czasie takie detale, a zespół muzyczny i owszem. Dlatego też takie rzeczy są bardzo ważne, i niestety nie wiem dlaczego wybór dj’a czy zespołu na wesele jest zazwyczaj traktowane aż tak po łebkach.
Warto o tym pamiętać szczególnie jeżeli wybieramy usługi firm zajmujących się kompleksową organizacją przyjęć weselnych. Dla nich, takie rzeczy jak zespół muzyczny mogą być bardzo błahe, jednak jeżeli my uważamy że to istotna rzecz, należy się o to upomnieć. Pamiętajmy o tym, że szczegóły są ważne, nie tylko w kwestii ubioru czy wystroju wnętrz, ale też w takich rzeczach jak organizacja.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW